Czy stawka O/N albo POLONIA zastąpi WIBOR?

Czy stawka O/N albo POLONIA zastąpi WIBOR?

Ireneusz BąkBanki, Kredyt hipoteczny, POLONIA, WIBOR

Preferowanym scenariuszem jest wypracowanie zamiennika WIBOR opartego na stawce O/N dla kredytów hipotecznych – Borys, PFR.

„Preferowanym scenariuszem jest wypracowanie przez sektor bankowy i GPW Bechmark zamiennika WIBOR opartego na stawce O/N dla kredytów hipotecznych. Jeśli do końca roku to nie nastąpi, wtedy chcemy wprowadzić jako zamiennik stawkę Polonia” – powiedział dziennikarzom Borys w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

„Taka zamiana ma dotyczyć tylko kredytów hipotecznych, WIBOR będzie nadal używany przy kredytach dla firm i konsumenckich” – dodał.

Co to jest stawka Polonia?

Stawka Referencyjna POLONIA wyznaczana jest jako średnia (ważona wolumenem poszczególnych transakcji) oprocentowania niezabezpieczonych depozytów międzybankowych zawartych na termin O/N w danym dniu roboczym do godziny 16:30.

Uczestnicy Fixingu Stawki Referencyjnej POLONIA, mają obowiązek przesłania do NBP do godziny 16:45 informacji na temat złożonych oraz przyjętych przez nie w danym dniu roboczym niezabezpieczonych depozytów międzybankowych o terminie O/N. Stawka Referencyjna POLONIA jest publikowana w serwisie informacyjnym NBP w tym samym dniu roboczym (T+0) około godziny 17:00.

Obowiązki Uczestników Fixingu oraz tryb przekazywania danych do NBP określa Regulamin Fixingu Stawki Referencyjnej POLONIA.

Link do stawki referencyjnej POLONIA.

Zmiana harmonogramu spłaty kredytu co miesiąc?

Podał, że banki w przypadku długoletnich kredytów hipotecznych nie powinny stosować wyższych stawek 3 i 6-miesięcznych, także przy konstrukcji nowych benchmarków, zamiast tego rynek powinien opierać się na O/N i zmieniać harmonogram klientom co miesiąc.

„Przyjęliśmy konserwatywnie przy wyliczaniu oszczędności dla kredytobiorców, że różnica w stopie O/N a 3 miesięcznej stawce WIBOR to średnio 30 punktów bazowych, choć zdajemy sobie sprawę, że obecnie to około 150 pb” – powiedział Borys.

Wakacje kredytowe dla 8 rat kredytowych

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek, że rząd planuje wprowadzić dla kredytobiorców wakacje kredytowe w 2022 i 2023 r. łącznie dla 8 rat kredytowych.

Dzięki rezygnacji z WIBOR spadek rat kredytów o 1 mld zł

Od 2023 roku rząd chce narzucić bankom posługiwanie się inną niż WIBOR stawką referencyjną, bardziej korzystną dla kredytobiorców. Rozwiązanie to, według prezentacji KPRM, ma spowodować spadek wysokości rat kredytobiorców w sumie o ok. 1 mld zł.

źródło: https://samorzad.infor.pl/wiadomosci/5458138,Stawka-ON-albo-stawka-POLONIA-zastapi-WIBOR.html

Udostępnij