Działając w tej branży prawie 26 lat doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ciężko klientom przebrnąć przez stos różnego rodzaju formularzy czy wniosków. Dlatego też postanowiliśmy napisać serię poradników o tym jak samemu można w łatwy sposób wypełnić wniosek do Sądu. Wniosek taki może dotyczyć aktualizacji danych, odłączenia/wyodrębnienia części nieruchomości, zmiany właściciela, wpisu roszczenia, wpisu hipoteki czy wykreślenia hipoteki.
Dzisiejsza część będzie dotyczyła wykreślenia hipoteki stanowiącej zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Na samym początku proszę pamiętać, aby wypełniony wniosek mieć w dwóch kopiach, ponieważ jedna kopia zostaje w Sądzie a druga jest dla nas jako potwierdzenie złożenia wniosku.
Link do wersji elektronicznej wniosku: Wniosek o wpis w księdze wieczystejZłożenie wniosku w Sądzie wiąże się z uiszczeniem opłaty w wysokości: 100 zł (jak to zrobić opisaliśmy poniżej).
Złożenie wniosku o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej możliwe jest po spłacie kredytu hipotecznego lub innego zobowiązania, które było podstawą jej ustanowienia. Aby złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki wierzyciela hipotecznego (np. banku), spełnione muszą zostać dwa poniższe warunki:
- zobowiązanie musi być całkowicie spłacone,
- wierzyciel (np. bank) musi wyrazić zgodę na wykreślenie wpisu z ksiąg wieczystych.
Zasada ta obowiązuje w przypadku hipoteki umownej (mamy z nią do czynienia w przypadku kredytu hipotecznego), jak i hipoteki przymusowej (która ma zastosowanie głównie przy egzekucji długów wobec skarbu państwa np. wobec Urzędu Skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych).
Proszę pamiętać, że samo spłacenie wierzytelności (np. kredytu hipotecznego) powoduje wygaśnięcie hipoteki (zgodnie z art. 94 ustawy o księgach wieczystych i hipotece), jednak nie powoduje to automatycznego jej wykreśleniem z ksiąg wieczystych.
Kwit mazalny, to nic innego jak oficjalne zaświadczeniem banku z informacją o całkowitej spłacie zobowiązania oraz zgoda na wykreślenie hipoteki. Większość banków wysyła taki dokument do klientów automatycznie w terminie do 14 dni roboczych. Dodatkowo do zaświadczenia z banku mogą Państwo otrzymać pełnomocnictwa potwierdzające upoważnienie osób podpisanych na zaświadczeniu, że mogą reprezentować wierzyciela (np. bank). Pełnomocnictwo może mieć formę kopii potwierdzonej notarialnie.
Aby usunąć wpis hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości, należy w sądzie rejonowym, w którym jest ona prowadzona, złożyć następujące dokumenty:- wypełniony formularz wniosku KW-WPIS (poniżej instrukcja jak go wypełnić),
- zaświadczenie wierzyciela hipotecznego (np. banku) o uregulowaniu zobowiązania i zawierające zgodę na wykreślenie hipoteki (dokument otrzymają Państwo z banku),
- pełnomocnictwo potwierdzające upoważnienie osób do reprezentowania wierzyciela (dokument powinni Państwo otrzymać z banku),
- dowód uiszczenia opłaty sądowej (opisane poniżej).
Jak prawidłowo wypełnić wniosek:
I. Strona 1
-
- Strona pierwsza wniosku KW-WPIS – tutaj wypełniamy 3 pola:
-
- Sąd Rejonowy: wpisujemy odpowiedni Sąd Rejonowy, który ma wydział Ksiąg Wieczystych
-
- Wydział Ksiąg Wieczystych: wpisujemy cyframi rzymskimi numer Wydziału Ksiąg Wieczystych z danego Sądu Rejonowego
-
- Numer Księgi Wieczystej: wpisujemy numer księgi wieczystej nieruchomości, której ma dotyczyć wykreślenie hipoteki
-
- Strona pierwsza wniosku KW-WPIS – tutaj wypełniamy 3 pola:
II. Strona 2
Strona druga wniosku KW-WPIS – tutaj wypełniamy 1 pole:-
- Wpis prawa, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, roszczenia lub hipoteki: na początek zakreślamy krzyżyk oraz wypełniamy pole „Treść żądania”. W naszym wypadku wpis będzie dotyczył wykreślenia hipoteki. Żądanie to może mieć treść jak poniżej. Puste miejsca uzupełniamy zgodnie z zaświadczeniem, które otrzymaliśmy z banku ze zgodą na wykreślenie hipoteki.
III. Strona 3
Strona trzecia wniosku KW-WPIS – tutaj wypełniamy praktycznie wszystkie pola:-
- dane wnioskodawcy/uczestnik postępowania: przede wszystkim w pierwszej kolejności skreślamy czy w poniższych rubrykach będą uzupełniane dane wnioskodawcy (czyli właściciela nieruchomości, który chce dokonać wpisu) czy uczestnika postępowania (na przykład dane banku, który udzielił nam kredytu na zakup nieruchomości). Wypełniamy wszystkie pola które dotyczą osoby fizycznej, czyli: PESEL, nazwisko, imię, imię ojca, imię matki, miejsce zamieszkania oraz adres doręczeń.
-
- jeden wnioskodawca: w takiej sytuacji wypełniamy tylko jedną rubrykę jako Wnioskodawca oraz kolejną rubrykę jako Uczestnik postępowania (czyli dane banku).
-
- dwóch wnioskodawców: kiedy występuje dwójka wnioskodawców wypełniamy dla każdego z wnioskodawców po jednej rubryce.
- więcej niż dwóch wnioskodawców: w przypadku kiedy jest więcej niż dwóch wnioskodawców należy dołączyć KW-WU: Załącznik – Wnioskodawca/uczestnik postępowania
IV. Strona 4
Strona czwarta wniosku KW-WPIS – tutaj wypełniamy rubryki Wnioskodawca/Uczestnik postępowania, Wykaz dokumentów dołączonych do wniosku oraz pole gdzie składamy podpisy:
-
- dane wnioskodawcy/uczestnik postępowania: w większości wypadków ta rubryka będzie wypełniana danymi banku, który finansuje zakup naszej nieruchomości. Należy wypełnić takie pola, jak: REGON, nazwa banku, dane adresowa banku oraz adres do doręczeń (może to być adres centrali banku, ale może też to być adres konkretnego oddziału banku w danym mieście).
-
- wykaz dokumentów: jeśli dołączamy KW-WU Załącznik – Wnioskodawca/uczestnik postępowania musimy uzupełnić pole liczba załączników. Dodatkowo musimy wypisać jakie dokumenty załączamy do wniosku o ustanowienie hipoteki. Przeważnie będą to: zaświadczenie wierzyciela hipotecznego (np. banku) o uregulowaniu zobowiązania i zawierające zgodę na wykreślenie hipoteki oraz pełnomocnictwo potwierdzające upoważnienie osób do reprezentowania wierzyciela.
- podpisy: tutaj wpisujemy imię i nazwisko wszystkich wnioskodawców, bieżącą datę oraz podpisują się czytelnie wszyscy wnioskodawcy.
V. Opłata za ustanowienie hipoteki
Za wykreślenie hipoteki trzeba zapłacić 100 zł opłaty. Jak to zrobić?- kupno elektronicznych znaków opłaty sądowej – gotówkowo w kasie sądu, bezgotówkowo w automacie w sądzie lub online pod adresem https://oplaty.ms.gov.pl/ (znaki kupione online należy wydrukować i dołączyć do wniosku),
-
przelew tradycyjny na rachunek bankowy sądu z podaniem w tytule przelewu numeru księgi wieczystej i informacji, że opłata dotyczy ustanowienia hipoteki (najlepiej wydrukować potwierdzenie przelewu i dołączyć do wniosku)
Na sam koniec pozostaje nam tylko udać się do Sądu i złożyć wniosek w biurze podawczym.
Jeśli uważasz, że poradnik był pomocny, to prosimy – polub naszego fanpage na Facebook’u Wystarczy kliknąć w ten link: Dom FinansowyUdostępnij